Powertex a Paverpol

Paverpol a Powertex

 

Asi před rokem mi sestra o této hmotě pověděla. Vůbec jsem nevěděla, co to je. Tak jsem na doporučení sestry jukla na naprosto úžasný web: https://www.hanahorakova.cz

 

Dnes už vím. Je to naprosto úžasná záležitost. Doporučuju všem, kdo si chcete vytvořit vlastní sochu. Všem i naprostým laikům a začátečníkům. Povede se to opravdu každému.

 

Nebudu popisovat, co je to za hmotu, to najdete v každém internetovém obchodě s kreativními potřebami. Jen Vám řeknu, že pro práci jsou to hmoty naprosto identické.

 

Povím Vám osobní zkušenosti, aby se toho nikdo nebál.

Potřebujete se jen zamyslet, jak by měla Vaše socha vypadat. Pak jí potřebujete vytvořit nějakou kostru nebo konstrukci. Já použila všechno možné, co jsem doma našla nebo co jsem kdy od někoho dostala. Hodil se starý hlíněný květináč na sukni, nebo dřevěné kostičky, které jsem kdysi dostala, že se s tím prokládá nějaké instalaterské zboží a že se to hodí na spálení. Byly to takové hrubě opracované dřevěnné kostičky. Velikost zhruba jako ty dětské s obrázky. Bylo mi líto je vyhodit nebo spálit. Ty jsem secvakala ze všech stran sponkovačkou a omotala papírovou lepící páskou. Papírová lepící páska je důležitý komponent, který lze zakoupit v železářství nebo v prodejně s barvami. Pak potřebujete elektrikářský drát na kostru – krk, tělo, ručičky, nožičky. Alobal na výrobu požadovného tvaru není nezbytný. Mnohdy stačí zmačkané noviny. Až si vyrobíte požadovaný tvar, zpevněte ho právě tou papírovou lepící páskou. Nebude se to rozjíždět. A pak potřebujete jakékoli staré hadříky. Tryčka,  pyžama, staré krajkové bavlněné záclony. Doporučuji však co nejslabší a jemnější materiál. Čím méně Powertexu látka musí vsáknout, tím máte nižší spotřebu. Moje zkušenost je, že z 1kg Powertexu vyrobíte asi 3 sochy asi 30cm vysoké. Jen na plášť Krakonoše jsem použila starý ubrus a pak jsem nestačila dolévat. Tam byla spotřeba obrovská. Výhoda je, že Powertex nemusíte zpracovat najednou. Když dobře uzavřete láhev, vydrží i pár měsíců. Déle jsem to nezkoušela, protože mám stále nějaké nápady, nebo něco vidím na internetu a hned do toho musím jít.

 

Až budete mít vyrobenou kostru a obalenou alobalem, či novinami a zpevněnou papírovou lepící páskou. Nastříhejte si hadříky tak, jak by měla být socha asi oblečená. Klidně si hadříky na sochu navlékejte. A klidně si hadříky na sochu přišpendlete. Jí to fakt nevadí. Až ji budete mít oblečenou a rozhodnete se již začít s patláním, svlečte ji tak, jak ji budete oblékat, až budete mít hadříky namočené v Powertexu. Ručičky a nožičky, které budou koukat budete omotávat „Kompresy z netkaného textilu“. Jsou ke koupi ve zdravotnických potřebách. Ty si předem nastříháte na proužky. Časem jsem i zjistila, jak to udělat, aby předěly mezi omotáváním nebyly moc vidět, ale na to taky přijdete. Nebo jsem začala vyrábět obličeje ze samotvrdnoucí hmoty ( něco mezi hlínou a Moduritem ). Mám totiž za to, že nic nemůže nahradit originál a nechce se mi kupovat již hotové obličeje...to může každý a pak se budou všechny sochy tvářit stejně. 

 

Ze začátku jsem pracovala s gumovými rukavicemi, ale pak se mi zdálo, že na nich ulpívá příliš mnoho Powertexu. Teď už rukavice nepoužívám. Z prstů se pak Powertex dá sloupnout podobně jako Kanagom. Ale mnohem lépe a zábavněji. Powertex je jen maličko cítit a to jen za mokra. Můžete s ním pracovat i v uzavřené místnosti.

 

Někdy, když budete potřebovat, aby nějaký požadovaný tvar (sukně, klobouk, rozevláté vlasy) trčel do prostoru a nebudete mít po ruce nějakou vhodnou plastovou podpěru, budete potřebovat fén.

 

Tohle patlání opravdu považuju za bombastickou záležitost. Zkuste to. Pokud se Vám do toho nechce, a líbí se Vám nějaký z mých výtvorů ve fotogalerii, napište si, pokud bude volný, ráda Vám ho prodám.

Vytvořte si web zdarma! Webnode