
Korálky
Korálky
Začala jsem ketlovat, aniž bych vůbec tušila, že se tomu tak říká na začátku vysoké školy. Byli jsme v Lánech na „letní aktivitě“. Cestou z pole jsme objevili za plotem u jednoho domu klokoč zpeřený. Je to veliký keř, asi jako líska. Dříve to byl u nás hojně zastoupený keř. Bohužel dnes ho volně v přírodě asi ani neuvidíte. Patří dokonce mezi chráněné rostliny.
Letní aktivita se konala někdy koncem srpna, začátkem září. Klokoč za plotem již měl plody a tak nás puberťáky nic jiného nenapadlo, než ho dokonale orvat. Vyloupaly jsme tobolky a uvnitř byly krásně medově hnědá semena. Doma jsem je pak provrtala vrtačkou na kliku a navlékala jsem je na elektrikářský drát stažený z bužírky a nastříhaný na kousky. Z jedné strany očko a po navlečení z druhé strany očko. No a byly ketlované korále z klokočí. Pak jsem na to na dlouhou dobu zapomněla. Když se objevily první obchody s korálkama. Naspirále a Rooya. Vzpomněla jsem si, že už jsem někdy korálky navlékala a začala jsem se tomu intenzivněji věnovat. I dnes nejraději ketluju. I dnes sháním klokočí, kde se dá...odmítám ho kupovat, protože je to přeci jen trochu drahé. Dokonce jsem si koupila keř, bohužel zase jsem ho sháněla v době, kdy o něm skoro nikdo nevěděl. Už, ani ještě. Dnes už je na internetu hodně článků o této krásné rostlině a možná, že by se dala i lépe sehnat. Takže moje, dříve v Čechách původní rostlina je nějaký kultivar z Německa. Dnes už taky omezuju nákupy korálek, protože v době, kdy jsem začínala, nejen že jsem se hodně předzásobila, ale dnes jsou korálky o dost dražší, než byly dříve. Pravda, je mnohem více druhů a krásných.
Na tomhle webu najdete některé z mých výtvorů na fotografiích v galerii – korálky. Z kolokočí vyrábím především růžence. Ono to tak trochu k tomuto keři patří. Ty také najdete v galerii – růženec z klokočí. Pokud budete mít o nějaký zájem, napište si o něj. Baví mě to a tak jich mám spoustu.